" "Dobry stan zdrowia jest lepszy niż największe bogactwo"
Fundacja Zdrowie i Opieka
Problemy ze stawami
- rekonwalescencja, rehabilitacja
Rehabilitacja w przypadku problemów ze stawami jest kluczowym momentem leczenia. Przy wielu chorobach i urazach stawów zdecydowanie przyspiesza powrót do zdrowia. Zabiegów rehabilitacyjnych na stawy jest bardzo dużo i są one dobierane w zależności od rodzaju schorzenia i stopnia nasilenia. Dlatego o odpowiednim sposobie rehabilitacji powinien zdecydować lekarz.
Zwyrodnienia stawów są najczęstszą chorobą układu ruchu. Postępuje w wyniku zaburzenia jakości i ilości chrząstki stawowej. Jest ona odpowiedzialna za amortyzowanie ruchów stawów. Z czasem takie problemy powodują powikłania w postaci uszkodzenia innych struktur. Uszkodzeniu ulegają torebka stawowa, otaczające staw więzadła, ścięgna i mięśnie, co skutkuje bólem i sztywnością stawu.
Najbardziej narażone na wystąpienie tej choroby są osoby starsze. Płeć jest również czynnikiem zwiększającym ryzyko, ponieważ częściej na problemy ze stawami uskarżają się kobiety.
Sposoby leczenia
Leczenie ma na celu złagodzenie objawów a także jak najdłuższe utrzymanie aktywnego trybu życia. Dlatego kluczowe jest odpowiednie dobranie sposobu leczenie i dbanie o kondycję fizyczną co często pozwala zapobiec niesprawności.
Jak przeciwdziałać zwyrodnieniom stawów:
-
zrzuć zbędne kilogramy
-
dbaj o dobrą kondycję fizyczną, uprawiając sporty, które nie powodują dużych przeciążeń stawów, takie jak pływanie, bieganie po miękkim podłożu, jazda na rowerze
-
nie wykonuj czynności wywołujących ból stawów
-
oszczędzaj swoje stawy: unikaj noszenia ciężkich przedmiotów, chodzenia po nieregularnym podłożu, długotrwałego stania lub klęczenia
-
stosuj się do zaleceń lekarza dotyczących poprawy funkcjonowania stawu (np. noś wkładki do butów, używaj stabilizatorów, kul lub innego zaopatrzenie zaopatrzenia ortopedycznego)
-
wykonuj zalecone ćwiczenia rehabilitacyjne
-
naucz się rozpoznawać zaostrzenia choroby
Prawidłowa masa ciała i ćwiczenia fizyczne
Problemy z nadwagą zwłaszcza gdy pojawiła się w okresie dojrzewania zwiększają ryzyko zachorowania i cięższego przebiegu problemów ze stawami. Utrzymywanie odpowiedniej masy ciała znacznie zwalnia postęp choroby i pozwala na stosowanie mniejszej ilości przyjmowanych leków.
Aktywność fizyczna daje bardzo dobre rezultaty oraz zwiększa zakres ruchu naszych stawów. Ćwiczenia powinny być dobrane przez rehabilitanta i na początku wykonywane przy jego asyście. W momencie kiedy będziemy je wykonywać poprawnie i regularnie możemy kontynuować je sami w domu. Ćwiczenia fizyczne pozwalają na zmniejszenie dolegliwości bólowych i przedłużenie naszej aktywności.
Odciążanie i unieruchomienie stawu
Zmniejszenie nacisku sił działających na staw stosuje się w przypadku zaawansowanych problemów ze stawami. Do tego celu stosuje się sprzęt ortopedyczny taki jak: kule, laski, chodziki oraz urządzenia stabilizujące stawy, czyli tak zwane kortezy. W momencie nasilenie się objawów oraz zapalenia stawów konieczne jest jego unieruchomienie.
Terapia cieplna i krioterapia
W niektórych przypadkach miejscowo pomaga przykładanie ciepła w postaci np. termoforu. Jest to skuteczna metoda ponieważ ciepło rozluźnia mięśnie i zmniejsza ból. Tego typu zabiegi działają jedynie na głębokości 1-2 cm. Jeżeli takie okłady wykonujemy sami pamiętajmy aby najpierw sprawdzić temperaturę w celu uniknięcia poparzeń. Okład nie powinien trwać dłużej niż 20 minut.
Pomocna w walce z zapaleniami stawów jest również krioterapia, dzięki której możemy skutecznie zmniejszyć ból i objawy. Do tej metody możemy użyć lodu albo sprayu chłodzącego. Okłady należy przykładać na 15- 20 minut, po kilka razy dziennie. Taki okłady należy skonsultować z lekarzem, ponieważ w przypadku współistnienia innych mogą nam zaszkodzić.
Wiedza to podstawa
Osoby borykające się z problemami ze stawami, często muszą radzić sobie same, ponieważ ta choroba będzie im towarzyszyć na co dzień. Dlatego warto jak najwięcej się o niej dowiedzieć, żeby umieć sobie poradzić w przypadku nagłego bólu kiedy nie możemy skonsultować go z lekarzem. Warto porozmawiać z lekarzem o takich sytuacjach awaryjnych. Jak w przypadku innych chorób osoba mająca tego typu problemy musi wiedzieć jakie są możliwości leczenia a także co zrobić żeby choroba była mniej uciążliwa. Powinniśmy się odpowiednio przygotować jeżeli choroba będzie się rozwijać. Mogą nam w tym pomóc urządzenie ułatwiające codzienne czynności jak na przykład uchwyty pomagające przy wstawaniu, poręcze na schodach, odpowiednio dostosowane do naszego wzrostu łóżko.
Problemy ze stawami mogą przydarzyć się również osobą młodym dlatego cały czas powinniśmy dbać o kondycję naszych stawów i podążać według tych kilku zasad, które pomogą nam unikną takiego problemu. Zdrowie mamy tylko jedno i musimy o nie dbać przez całe życie.
oprac. W.Jakubek
23.03.2016 r.