top of page

Nowalijki - dlaczego warto je jeść?

Nowalijki, to młode warzywa, które zbierane są wiosną. Należą do nich pomidory, ogórki, rzodkiewki, sałaty, szczypiorek, natka pietruszki czy popularna szczególnie w okresie wielkanocnym rzeżucha.
Młode warzywa dobrze jest kupować na lokalnych bazarkach, dzięki czemu mamy pewność, że są one świeże i pochodzą z dobrych upraw. Warto również zastanowić się nad własną uprawą. Aby wyhodować swoje warzywa wcale nie trzeba mieć hektarów pola. Jeżeli w mieszkaniu znajduje się dobrze oświetlona kuchnia z parapetem bądź balkon to spokojnie możemy złożyć nasz „domowy ogródeczek”.

W „parapetowej” uprawie szczególnie dobrze sprawdzają się takie roślinki jak zielona cebula, natka pietruszki, koper czy seler naciowy. Są to roślinki mało wymagające ale zawierające wiele cennych i potrzebnych człowiekowi witamin. Dodatkowym ich atutem jest to, że efektem upraw będziemy cieszyć się już po kilku tygodniach.

PIETRUSZKA

Pietruszka to bogactwo prowitaminy A, witaminy C oraz soli mineralnych i żelaza. Pozytywnie wpływa na krążenie krwi w organizmie oraz zapobiega anemii.

KOPER

Koper to cenne źródło błonnika oraz witamin z grupy A, B6 oraz C. Ta niepozorna roślinka chroni przed chorobami, hamuje procesy starzenia, pomaga w problemach trawiennych.

ZIELONA CEBULKA

Zielona cebulka pomaga wzmacniać odporność, wspomaga trawienie, jest niezwykle przydatna w leczeniu trądziku lub cukrzycy.

SELER

Seler naciowy jest mało kaloryczny, zawiera witaminę B, kwas foliowy oraz sporą dawkę beta-karotenu. Warzywo to sprzyja odchudzaniu, ułatwia trawieni i likwiduje zaparcia. 

 

 

Jeżeli mamy nieco więcej miejsca (np. w mieszkaniu posiadamy balkon) warto spróbować hodowli swojskich pomidorów.Pomidory uprawiane w doniczkach z powodzeniem wydadzą plony, gdy zadbamy o ich prawidłową pielęgnację. Pomidory zwłaszcza te ze swojej domowej uprawy warto wprowadzić do codziennej diety ponieważ zawierają wiele cennych wartości odżywczych takich jak sole mineralne, karoten, witaminy C, B1, B2, B6, K, PP.W okresie wiosennym, kiedy nasz organizmy zmęczony jest długotrwałym brakiem słońca oraz niedoborem witamin szczególnie warto zadbać o to by spożywać wartościowe i świeże warzywa.Jeżeli nie mamy możliwości wyhodowania własnych pamiętajmy o tym by kupować je ze sprawdzonych źródeł, najlepiej bezpośrednio od dostawców.

Oprac. Magda Oblas

26.03.2016

bottom of page