top of page

XIII Ogólnopolska Konferencja Lekarsko-Farmaceutyczna Bezpieczna Farmakoterapia
 

W dniach 23-25 września odbyła się XIII Ogólnopolska Konferencja Lekarsko-Farmaceutyczna „Bezpieczna Farmakoterapia”. Jak co roku mieliśmy podczas tego wydarzenia okazję odwiedzić królewskie miasto Kraków. Tegoroczna tematyka skupiała się na: „Postępach w onkologii oraz leczeniu powikłań kardiologicznych u pacjentów onkologicznych”. Część naukowa odbyła się w Centrum Dydaktyczno-Kongresowym Uniwersytetu Jagiellońskiego przy ul. Łazarza 16.

Konferencję rozpoczęli gospodarze wydarzenia: z ramienia organizatora: Dorota Świętek – prezes Fundacji Zdrowie i Opieka oraz dyrektor Salus International, z ramienia uczelni Dziekan Wydziału Farmaceutycznego prof. dr hab. n. med. Jacek Sapa, który objął patronatem naszą konferencję, a także tego dnia był prowadzącym część naukową. Nie mogło również zabraknąć wystąpienia prof. dr hab. n. farm. Barbary Filipek, która współpracuje z fundacją od wielu lat przy organizacji konferencji a także dr hab. n. farm. Anny Rapacz, która pełni funkcję Pełnomocnika Prorektora CM ds. specjalizacji, szkolenia ustawicznego i integracji kształcenia podyplomowego na Wydziale Farmaceutycznym UJ CM.

 

Podczas otwarcia konferencji mieliśmy okazję uczestniczyć w bezprecedensowym wydarzeniu jakim jest przyznanie medalu „Ambasadora Farmacji”. Nagrodę, która została ustanowiona przez Wydawcę i Redakcję „Czasopisma Aptekarskiego” i jest jednym z najwyższych w środowisku farmaceutycznym odznaczeń o charakterze międzynarodowym, symbolem integracji polskiego aptekarstwa i farmacji z aptekarstwem i farmacją poszczególnych krajów Unii Europejskiej. Nagrody wręczył redaktor naczelny Czasopisma Aptekarskiego Wiktor Szukiel. Laureatami nagrody, która dotychczas została przyznana tylko 77 osobom zostali: prof. dr hab. n. med. Jacek Sapa oraz mgr Bogusława Duda. 

 

Po odznaczeniu osób tytułem "Ambasadora Farmacji" prof. Jacek Sapa, rozpoczął oficjalnie XIII Ogólnopolską Konferencję Lekarsko-Farmaceutyczną BEZPIECZNA FARMAKOTERAPIA.

Pierwszy wykład wygłosił prof. dr hab. n. med. Mirosław Szura, który przybliżył zebranym uczestnikom tematykę diagnostyki leczenia raka jelita grubego.
Prelegentem kolejnego wykładu była nietuzinkowa postać, a konkretnie prof. dr hab. n. med. Piotr Chłosta. Profesor oprócz faktu, że jest specjalistą w dziedzinie urologii, w wolnym czasie gra w zespole muzycznym, który m.in. zachęca do badań urologicznych. Temat prezentacji dotyczył niestety częstego problemu zdrowotnego jakim jest rak gruczołu krokowego i jego leczenia.

Trzeci wykład tego dnia prowadziła dr hab. n. med. Anna Przeklasa- Muszyńska. Dotyczył niezwykle ważnego i złożonego problemu dla nas wszystkich jakim jest ból ostry i przewlekły. Po wykładzie nastąpiła przerwa, w trakcie której uczestnicy mogli odwiedzić liczne stoiska naszych sponsorów i dowiedzieć się więcej o nowościach wśród produktów farmaceutycznych.
Tuż po przerwie kawowej do prezentacji przystąpiła dr n. med. Mirosława Puskulluoglu. Wykład dotyczył wskazań i skutków ubocznych immunoterapii z zastosowaniem inhibitorów punktów kontrolnych.

Kolejną prezentację przygotowała dr Katarzyna Zadka, która mówiła o tym jak ważna jest jakość i sposób żywienia u pacjentów z problemami onkologicznymi. Przedostatni wykład tego dnia zaprezentowała dr hab. n. med. Barbara Gryglewska prof. UJ. Z tego wystąpienia słuchacze mogli się dowiedzieć o nowościach w procesie leczenia niewydolności serca.

Ostatnią prezentację tego dnia wygłosił dr. n. farm. Paweł Węgrzyn. W swoim wystąpieniu jak sam podkreślił chciał zachęcić do zmiany przyzwyczajeń w stosowanych procedurach terapeutycznych i wykorzystywania aktualnych osiągnięć nauki i technologii.
Po tak wymagającym umysłowo dniu szkoleniowym, naszym uczestnikom jak i wszystkim zaproszonym gościom należała się chwila rozrywki i możliwość wymiany spostrzeżeń z wysłuchanych wykładów. Organizatorzy postanowili zaprosić gości do nietypowego miejsca na wieczorną kolację. Jako, że Kraków jest znany z bogatej oferty turystyczno-muzealnej piątkowa kolacja odbyła się w Żydowskim Muzeum Galicja. Widowiskowe wnętrza muzeum uświetnił koncert zespołu Gosia Markowska Band. Znane przeboje w jazzowych aranżacjach wprowadziły zgromadzonych w przebojowy nastrój, który był odczuwalny aż do samego końca. Wieczór jednak nie mógł trwać długo, ponieważ to był dopiero półmetek konferencji a w sobotę na uczestników czekało jeszcze wiele wrażeń.

 

Drugiego dnia organizatorzy nie przewidzieli taryfy ulgowej, ponieważ wykłady zaczęły się chwilę po godzinie dziewiątej. Mimo wczesnej pory sala wykładowa była zapełniona do ostatniego miejsca. Tego dnia konferencję prowadziła przez wszystkich dobrze już znana Pani profesor Barbara Filipek. Jako pierwszy wykładowca za pulpitem stanął prof. dr hab. n. med. Waldemar Machała, który mówił o możliwościach w procesie leczenia niewydolności oddechowej OIT. Wykład był niezwykle ciekawy dla słuchaczy, zwłaszcza w kontekście jakże aktualnego tematu jakim jest pandemia Co-Vid-19.

Następny wykład tego dnia został przygotowany przez dr hab. n. med. Radosława Zagożdżona. Jego temat dotyczyła nowoczesnej metody leczenia nowotworów za pomocą immunoterapii CAR-T. Jak podkreślił wykładowca, ta terapia stanowi obecnie szansę dla pacjentów z agresywnymi nowotworami krwi.

Po krótkiej przerwie na sali wykładowej pojawiła się dr n. med. Aleksandra Grela-Wojewoda, która wygłosiła wykład o kardiotoksyczności jako efekcie ubocznym terapii onkologicznej raka piersi. Swoją prezentację przedstawiła zebranym mgr Ewa Radwan, która mówiła o żywieniu wysokobiałkowym w terapii pacjentów onkologicznych.
Dr n. med. Marcin Dziekiewicz wygłosił wykład, w którym przedstawił jak ważną rolę w leczeniu onkologicznym odgrywają probiotyki.

Po przerwie ostatnim mówcą była wcześniej wspomniana prof. dr hab. n. farm. Barbara Filipek. Pani profesor jak co roku zaprezentowała ciekawy wykład, którego temat brzmiał: „Nowoczesna farmakoterapia chorób metabolicznych i leczenia zawału mięśnia sercowego”. Był to już ostatni wykład tegorocznej konferencji, jednak na koniec na uczestników czekał jeszcze wymagający test, którego poprawne rozwiązanie gwarantowało zdobycie punktów szkoleniowych. Z wyników uzyskanych na teście można spokojnie wywnioskować, że wszystkie wykłady zostały przyswojone przez słuchaczy na bardzo dobrym poziomie.


Rozdanie certyfikatów zakończyło część edukacyjną konferencji, natomiast nie był to koniec atrakcji przygotowanych przez organizatorów. O godzinie 18:30 wszyscy uczestnicy zostali poproszeni o przybycie na barkę, która jest usytuowana na Wiśle w bezpośrednim sąsiedztwie Wawelu. Na barce zaproszeni goście mogli zjeść posiłek z widokiem na prawy i lewy brzeg rzeki. Po zakończeniu kolacji po zebranych przypłynęła statek, którym udali się na zwiedzanie Krakowa z poziomu pokładu. Podczas rejsu, można było posłuchać wielu barwnych opowieści o Krakowie i jego historii, serwowanych przez lokalnego przewodnika. Pogoda podczas rejsu była sprzyjająca, a magii tej chwili dodawały światła mieniące się wzdłuż rzeki. Mamy nadzieję, że te magiczne kadry z Krakowa zostaną zapamiętanie na długo.

 

Podsumowując, nie sposób nie podkreślić, że w tegorocznej konferencji wzięło udział około 250 uczestników. Zapraszamy Państwa na przyszłoroczną konferencję, która odbędzie się w dniach 22-24 września 2023 r.
Relację kończymy podziękowaniami dla firm, które w tym roku wsparły to wydarzenie: Sanodz, Adamed, Polpharma, Bausch Health, Ever Pharma, Aspen, Glenmark, AOP, Nutricia, Polfa Tarchomin, Fresenius Kabi Nestle Health Science, Gerot Lannach, Zentiva, Ecolab, Hasco-Lek Polska, Berlin Chemie.

SPONSORZY

loga sponsorzy.jpg
bottom of page