top of page

SPIRULINA - bogactwo zdrowia

Wiosna i Lato to nie tylko czas wakacji pięknej pogody i odpoczynku. Coraz więcej ludzi chce spędzić wakacje bądź urlop aktywnie. Piękna, słoneczna pogoda za oknem sprawia, że chcemy wyjść na zewnątrz i się poruszać. Jest to bardzo dobry i pożyteczny pomysł, ponieważ nasz organizm po zimowym letargu potrzebuje dużej dawki światła i świeżego ciepłego powietrza. Nasz forma po kilku miesiącach niższej aktywności może jednak odbiegać od ideału. Dlatego, oprócz treningów powinniśmy przez cały rok dbać o swoją dietę, warto uzupełnić ją suplementami, które są specjalnie dostosowane do potrzeb osób aktywnych fizycznie.

Nie można nie docenić roli jaką dla zdrowia odgrywa aktywność fizyczna. Jeżeli jednak zaczynamy uprawiać sport należy pamiętać o tym, że obciążenie organizmu może doprowadzić do niedoborów. Kiedy zaczynamy żyć aktywnie potrzeby naszego organizmu zmieniają się. Najczęściej początkujący sportowcy sięgają po ogólnodostępne i powszechne napoje izotoniczne. Są one jednak nieefektywne, a ich nadużywanie może nam zaszkodzi.

Podczas uprawiania sportów nasz organizm narażony jest na utratę składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Składników, których potrzebuje nasz organizm jest bardzo dużo. Najlepszym rozwiązaniem byłoby dostarczyć je wszystkie w odpowiedniej dawce żeby organizm mógł funkcjonować poprawnie podczas wzmożonego wysiłku fizycznego. Natura jest bogata w rośliny, które mają bardzo dobry wpływ na nasz organizm i ich spożywanie może dostarczyć nam niezbędnych składników do życia. Idealnym przykładem jest spirulina. Jest to szmaragdowozielona alga w kształcie spirali o mikroskopijnej wielkości. Jej zastosowanie w medycynie jest bardzo szerokie.

Człowiek dotąd nie odkrył żadnego ziarna, owocu czy środka spożywczego, który byłby bogatszy w substancje odżywcze. Dzięki licznym zastosowaniom w medycynie i zielarstwie spirulina zyskała wiele określeń potocznych. Często określa się ją jako zielone mięso. Jest to spowodowane faktem niespotykanie dużej zawartości wysokowartościowego białka. Jego udział jest około trzykrotnie większy od ilości białka w mięsie. Taka zawartość białka jest największą spośród tych, które można znaleźć w żywności. Białko jest materiałem budulcowym mięśni. Dlatego bardzo ważne jest żebyśmy dostarczali go systematycznie do naszego organizmu bez względu na to czy jesteśmy profesjonalnymi sportowcami czy uprawiamy sport amatorsko. Białko zawarte w spirulinie wpływa pozytywnie na regenerację zmęczonych mięśni. Zapewnia organizmowi impuls do produkcji własnej energii, przyczyniając się jednocześnie do poprawy siły i wytrzymałości naszego ciała, jak również zmniejsza objawy zmęczenia.

Jeżeli decydujemy się na kupno jakiegoś suplementu diety, uwagę należy zwrócić na jego przyswajalność, ponieważ to ona decyduje o faktycznym działaniu danej substancji. Białko znajdujące się w spirulinie jest o wiele łatwiej przyswajalne przez nasz organizm niż białko zwierzęce, a co bardzo ważne nie wykazuje żadnych obciążających efektów ubocznych dla organizmu. Jest źródłem łatwo przyswajalnego żelaza, magnezu,witamin, potasu, makro i mikroelementów. Obecność pigmentów- zielonego chlorofilu i niebieskiej fikocyjaniny sprawia, że spirulina ma również działanie antyoksydacyjne.

Kolejnym pozytywnym skutkiem dla naszego organizmu jaki daje ta alga jest zwiększenie sprawności układu immunologicznego. Dzieje się tak za sprawą kwasu gamma- linolenowego, który jest w niej zawarty. Dzięki wysokiemu stężeniu tego kwasu spirulina nazywana jest również „mlekiem Matki Ziemi”. Kwas gamma- linolenowy bierze udział w biosyntezie substancji, które obniżają ciśnienie krwi, zmniejszają ryzyko zakrzepów i działają przeciwzapalnie.

Spirulina jest suplementem idealnym dla naszych mięśni. Mięśnie do prawidłowej pracy potrzebują kilku substancji: glukozy, tlenu, wapnia. Rola tlenu i glukozy jest jasna, natomiast tajemnicą może być znaczenie jonów wapniowych. Najogólniej ujmując umożliwiają one skurcz mięśnia. Zmiana stężenia jonów wapnia powoduje, że mięsień „wie”, w jaki sposób ma zmienić swoją długość i napięcie. Tlen, o którym było wcześniej tez nie jest wcale prosto, bo pochodzi on nie tylko z krwi. Nasze mięśnie magazynują tlen w związku o nazwie mioglobina. Hemoglobina i mioglobina do prawidłowego funkcjonowania muszą zawierać cząstki hemowe, których centralnym punktem jest atom żelaza. Warto więc w swojej diecie pomyśleć o dawce żelaza, aby mięśnie podczas wysiłku fizycznego rozpoczęły zaciąganie długu tlenowego i szybciej go realizowały. Dlatego warto rozważyć suplementację żelaza zawartego w spirulinie, która zwiększa podaż substancji odpowiedzialnych za elastyczność naczyń krwionośnych oraz wydolność mięśnia sercowego. Nie trzeba tu podkreślać, dlaczego jest to bardzo ważne dla każdego z nas.

 

Produktów w których zawarta jest spirulina na naszym rynku jest bardzo dużo, jednak nie wszystkie są takie same i tak samo skuteczne.

Jakoś suplementu jest uzależniona przede wszystkim od procesu jego tworzenia. Suszenie spiruliny można przyspieszyć używając wysokiej temperatury, kwasu sierkowego i nowoczesnych pras o wysokiej wydajności. W większości przypadków wzrost temperatury wiąże się z zanieczyszczeniem miejsca wytwarzania suplementu. Nie pozostaje to bez wpływu na skład suplementu, który zostaje zubożony między innymi o substancje białkowe i witaminy, a wzbogacony o jony mogące potencjalnie zwiększyć zakwaszenie organizmu. Dlatego warto poczytać, poszukać producenta, który wytwarza suplement z wykorzystaniem fizycznej transformacji spiruliny. Taki suplement może okazać się droższy ale cena w tym przypadku nie jest wartością samą w sobie, ale raczej przesłanką, która pozwala ocenić, w jaki sposób były produkowane suplementy. Optymalnym rozwiązaniem jest spirulina w formie płynnej, dzięki której nie tracimy ważnych składników. Do jej uzyskanie nie wykorzystuje się wysokich temperatur, dzięki czemu wszystkie aktywne molekuły, enzymy i składniki odżywcze pozostają nienaruszone.

Płynny ekstrakt zachowuje w nienaruszonej postaci spiralne hydrofilne molekuły. Dzięki czemu ekstrakt jest bardziej skuteczny.

oprac. W.Jakubek

28.03.2016 r.

 

 

bottom of page