top of page

Światowy Dzień Chorego

13 maja

Od 13 Maja 1992 roku z inicjatywy Jana Pawła II obchodzimy światowy dzień chorego.

Ojciec święty ustanawiając ten dzień napisał: „światowy Dzień Chorego ma na celu uwrażliwienie ludu Bożego i- w konsekwencji – wielu katolickich instytucji działających na rzecz służby zdrowia oraz społeczności świeckiej na konieczność zapewnienia lepszej opieki chorym; pomagania chorym na płaszczyźnie międzynarodowej; włączenie w duszpasterstwo służby zdrowia wspólnot chrześcijańskich, rodzin zakonnych, popieranie coraz cenniejszego zaangażowania wolontariatu”.

Ogłoszenie tego dnia miało miejsce w rok 75 rocznicy objawień fatimskich i w 11 rocznicę zamachu na Ojca Świętego. Dlatego też po raz pierwszy święto miało swoje obchody we francuskim sanktuarium w Lourdes. Jest to miejsce szczególnie ważne dla wiernych ponieważ właśnie tam 11 maja 1858 roku 14 letnia dziewczynka Bernadette Soubirious doświadczyła serii objawień. Obchody Swiatowego Dnia Chorych co roku odbywają się w jednym z sanktuariów maryjnych na świecie. W tym roku dzień chorego będzie obchodzony po raz 23.

Po raz pierwszy Dzień Chorego obchodzono w 1993 r., a główne uroczystości odbyły się wtedy w Lourdes i - częściowo - w Rzymie. W kolejnym roku miejscem centralnych obchodów była Jasna Góra, a następnie: Jamusukro (Wybrzeże Kości Słoniowej, 1995), Guadalupe (Meksyk, 1996), Fatima (1997), Loreto (1998), Harissa (Liban, 1999), Rzym (2000, połączone z Jubileuszem Chorych), Sydney (2001), narodowe sanktuarium katolików indyjskich w Vailankamy (2002), Lourdes (2004), Jaunde w Kamerunie (2005), Adelajda w Australii (2006) i Seul w Korei Południowej (2007).

W 2008 r., z racji 150. rocznicy objawień w Lourdes, Światowy Dzień Chorego obchodzono ponownie (jak w 1993 i 2004 r.) - w Lourdes. Jak można zauważyć, obchody kolejnych Światowych Dni Chorego objęły Kościół na całym świecie: w Afryce, w Ameryce Południowej i Północnej, w Azji, w Oceanii i w Europie. Dzięki temu coraz to większa liczba osób duchownych i świeckich, a także instytucji społecznych i rządowych mogła aktywnie włączyć się w pomocy chorym i wspierania służby zdrowia.

Papieskie Orędzia na Światowy Dzień Chorego poprzez różnorodność tematów w nich podejmowanych świadczą, że każda dziedzina wiedzy medycznej jest ważna i potrzebna w trosce o człowieka cierpiącego.

 

Do tej pory te tematy dotyczyły między innymi takich zagadnień jak sprawy problemów ludzi chorym; na choroby psychiczne; HIV i AIDS; problemy ludzi nieuleczalnie i terminalnie chorych; cierpienia i kalectwa dotykające dzieci, itp.

Warto też podkreślić jak przebiegają obchody Światowego Dnia Chorych. Składają się one z trzech różnych etapów. Każdy jeden etap to kolejny dzień obchodów. Pierwszy co warto zaznaczyć ma charakter naukowy. W ten dzień uczestnicy biorą udział w sympozjach naukowych prowadzonych przez specjalistów z zakresu poruszanych zagadnień.

Kolejny dzień jest poświęcony zagadnieniom duszpasterstwa chorych i jest zaadresowany głównie do: biskupów, kapelanów wolontariuszy. Zwyczajowo ta część obchodów polega na odwiedzinach placówek opieki zdrowotnej, po to by zrozumieć jak wygląda codzienne życie chorych i z jakimi problemami się na co dzień borykają.

Podsumowaniem jest trzeci dzień, który jest tak zwanym dniem liturgicznym. Dzień liturgiczny zawsze wypada 11 lutego, w którym obchody przybierają uroczystą formę z obrzędem udzielenia namaszczenia chorych. W tym dniu obchodom przewodniczy specjalny wysłannik Papieża, którym z reguły jest Przewodniczący Papieskiej Rady Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia.

oprac. W.Jakubek

30.03.2016 r.

bottom of page