top of page

Żucie gumy a zdrowie?

Według reklam telewizyjnych guma do żucia może skutecznie ochronić nas przed próchnicą. Jednak czy jest to prawda? Żeby dowiedzieć się czy reklamy mówią prawdę najlepiej przyjrzeć się składowi gum do żucia.

Co zawiera?

Każda guma do żucia składa się z kilku podstawowych składników, które przechodzą weryfikację, czy są bezpiecznie dla zdrowia. Różne firmy delikatnie modyfikują skład gumy, żeby dostosować ja do własnych potrzeb, jednak jest kilka elementów, które znajdziemy w każdej z nich.

  • gumę – nietrawioną substancję bazową, która nadaje właściwości niezbędne do żucia;

  • żywicę – dodawaną, aby guma była twardsza i bardziej zwarta;

  • wypełniacze, np. talk i węglan wapnia – nadają gumie teksturę;

  • konserwanty – zapewniające długą datę przydatności do spożycia;

  • środki zmiękczające, np. woski, oleje roślinne, parafina – utrzymują wilgoć i zapobiegają nadmiernemu twardnieniu gum;

  • substancje słodzące – cukry lub bezcukrowe słodziki, np. ksylitol, aspartam;

  • aromaty (naturalne lub syntetyczne) – nadają pożądany smak.

 

Czy to jest bezpieczne?

Według specjalistów, gumy do żucia uznawane są za bezpieczne produkty spożywcze. Jednak niektóre firmy używają do ich produkcji kontrowersyjnych składników. Składniki, które mogą wywołać skutki uboczne to:

  • dwutlenek tytanu,

  • butylowany hydroksytoluen (BHT),

  • sztuczne słodziki.

Jeżeli zobaczymy, że wybrany przez nas produkt zawiera, któryś z tych składników polecamy wybrać inny. Guma do żucia jak się okazuje może wpływać także pozytywnie na nasze zdrowie.

Zęby i dziąsła

Na wstępie radzimy żeby wybierać tylko gumy bez cukru. Gumę powinno się żuć po posiłku, co pomaga przywrócić odpowiedni poziom pH jamy ustnej. Najskuteczniejsze są te słodzone ksylitolem, który hamuje wzrost bakterii nawet o 75%. Już sama czynność żucia gumy wpływa pozytywnie na higienę jamy ustnej ponieważ dzięki temu wytwarza się więcej śliny a co za tym idzie mniej resztek pokarmu pozostaje na naszych zębach. Musimy pamiętać, że gumę powinno się żuć maksymalnie 10-15 minut, ponieważ żucie powyżej 20 minut może przyczynić się do reminalizacji zębów.

 

Jelita

Jak już wcześniej pisaliśmy, nie każda guma do żucia ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie. Szczególnie dotyczy to gum, które zawierają dwutlenek tytanu. Zawarte w nich sztuczne słodziki oddziaływają niekorzystnie na stan mikroflory jelitowej. Ponadto gumy do żucia zawierają składniki przeczyszczające i FODMAP, czyli węglowodany, które wywołują objawy zespołu jelita drażliwego. W naukowym piśmiennictwie można znaleźć analizy z których wynika, że żucie gumy przyspiesza regenerację jelit po zabiegach chirurgicznych.

Migrena, bóle głowy

Według wyników dostępnych badań naukowych, stwierdzono związek pomiędzy żuciem gumy a bólem głowy czy migrenami. Na takie dolegliwości skarżyły się osoby regularnie żujące gumę a do tego podatne na występowanie bólów głowy czy ostrych napadów migreny. Naukowcy podejrzewają, że sprawcą takiego stanu rzeczy mogą być sztuczne słodziki zawarte w gumie.

Skoncentruj się i ćwicz pamięć

Wykonane przez naukowców badania prowadzą do wniosku, że żucie gumy ma pozytywny wpływ na naszą koncentracje, pamięć oraz zdolności intelektualne i wykonawcze. Należy jednak podkreślić, że żucie gumy podczas zadań poznawczych zmniejsza wydajność  ich wykonania. Jak widać guma do żucia może nam czasami pomóc ale i zaszkodzić. Tak czy inaczej pamiętajmy, żeby jej nie nadużywać, ponieważ na pewno nie wpłynie to dobrze na nasz organizm.

oprac. Wojciech Jakubek

bottom of page