" "Dobry stan zdrowia jest lepszy niż największe bogactwo"
Fundacja Zdrowie i Opieka
Zdrowy grill jest możliwy!
Mimo, że pogoda za oknami na razie na to nie wskazuje, to wielkimi krokami zbliża się okres grillowy. Majówka to dla wielu Polaków początek sezonu grillowego i pierwsza w roku okazja do spotkań ze znajomymi przy ruszcie. Zdecydowanie popieramy i sami lubimy tą formę spędzania wolnego czasu, jednak postanowiliśmy opisać kilka zasad, dzięki którym wasz grill będzie zdrowy i bardzo smaczny.
Dobrze rozpal!
Po pierwsze, to ważne jest nie tylko to co znajdzie się na ruszcie ale to w jaki sposób przygotowujemy posiłki na grillu. Żeby grill był smaczny i zdrowy to musimy przede wszystkim użyć do jego przygotowania brykietu lub węgla, który nie zawiera żywicy. Na pewno, nie można używać do rozpalania grilla zadrukowanego kolorowego papieru, kartonów, lakierowanego drewna i tym podobnych materiałów. Pośpiech w czasie takiej uczty nie jest wskazany, dlatego należy poczekać około 40 minut aż brykiet się odpowiednio rozpali. Dopiero wtedy można zacząć przygotowywać nasze potrawy. Pamiętajmy, że dobre grillowanie wymaga czasu i cierpliwości.
Jeżeli nasz grill przygasa absolutnie nie dodawajmy żadnej podpałki. Ich opary są trujące i od razu przedostaną się do naszych potraw.
Tacki przede wszystkim!
Jednorazowe tacki aluminiowe można kupić w prawie każdym sklepie spożywczym, są nie drogie a bezpośrednio odpowiadają za to żeby nasze jedzenie było zdrowe. Tacki zapobiegają ściekaniu tłuszczu na rozżarzony węgiel. Takie opary unoszące się ku górze wnikają do mięsa czy ryb a to na pewno nam nie służy. Oprócz tego powinniśmy przed każdym grillowaniem lub po jego zakończeniu oczyścić dokładnie ruszt z resztek przypalonego jedzenia i tłuszczu.
Dobrze wypieczone mięso to podstawa
Jak już wcześniej wspominaliśmy przy grillu warto być cierpliwym, ponieważ mięso i ryby z grilla muszą być odpowiednio wypieczone. W innym wypadku będą nie dobre i nam zaszkodzą. Mimo iż mięso z zewnątrz wygląda na dobrze upieczone to w środku może być na wpół surowe. Dlatego należy zadbać o to żeby grill się dobrze rozpalił i żeby temperatura była stała. Dla pewności lepiej pokroić mięso na mniejsze kawałki, dzięki czemu się szybciej upiecze. Tak samo jak niedopieczone, może nam zaszkodzić mięso lub ryby przypalone. Te mocno spieczone zawierają najwięcej szkodliwych związków. Dlatego tak ważne jest, żeby być uważnym i nie zostawiać naszego grilla „samopas”. Do przewracania mięsa używajmy metalowych szczypiec. Nie obracajmy mięsa za pomocą widelca ponieważ, jeżeli będziemy je nakłuwać to mięso stanie się suche.
Postaw na naturalne zioła i przyprawy
Nie da się zrobić dobrego grilla bez odpowiednio przyprawionego mięsa i ryb. Takie dodatki nie tylko wzbogacą smak naszych potraw ale zneutralizują toksyczne związki, które uwalniają się w czasie grillowania. Dodatkowo przyprawy ułatwiają trawienie, co w przypadku takiej uczty nie jest bez znaczenia. Zdecydowanie unikajmy gotowych mieszanek ziół i przypraw, bo często zawierają niepożądane składniki- glutaminian sodu i inne polepszacze i konserwanty. Osobą starszym odradzamy ostre przyprawy, które mogą podrażnić żołądek.
Zrezygnujmy z kupowania mięsa w gotowej marynacie, ponieważ bardzo ciężko ocenić jego świeżość. Nie będziemy mieć pewności jakie składniki zostały użyte do przygotowania takiej marynaty. Grillowanie jest chyba najprostszą formą przygotowywania posiłków, jednak warto się wcześniej trochę natrudzić, żeby nadać odpowiedniego smaku naszym potrawą. Co w takim razie powinna zawierać dobra marynata? Przepisów możemy znaleźć naprawdę dużo. Na pewno użyjmy do jej przygotowania dobrej jakości oliwy lub oleju, jogurtu oraz jakiegoś kwaśnego składnika np. soku z cytryny czy octu winnego. Oliwa zapobiegnie wyschnięciu dania, natomiast kwaśny składnik zmiękczy mięso a jogurt sprawi, że mięso będzie soczyste. Nie warto dodawać zbyt dużej ilości soli, lepiej zastąpić ją ziołami i przyprawami. W czasie przygotowywania unikajmy naczyń metalowych, ponieważ kwaśna marynata reaguje z metalem.
Zdrowy ruszt
Trudno nie przyznać, że mięso jest mało dietetycznym daniem, jednak jeszcze trudniej wyobrazić sobie prawdziwego grilla bez niego. Uspokajamy, że nie musimy używać samych warzyw. Możemy na przykład zamiast karczku czy kiełbasy użyć mięsa drobiowego, które jest znacznie zdrowsze i mniej kaloryczne. Ponadto kurczak czy indyk wymagają krótszej obróbki termicznej, co może być ważne dla tych bardziej niecierpliwych. Długiego przygotowania nie wymagają także ryby. Pamiętajmy tylko, żeby ryby grillować zawinięte w folię aluminiową. Nie wkładajmy na ruszt mięsa prosto z lodówki. Dajmy mu ogrzać się do temperatury pokojowej i dopiero wtedy grillujmy. Dzięki temu nasze mięso szybciej będzie gotowe do zjedzenia i lepsze w smaku.
Zastąp chleb warzywami
Pamiętajmy, że grill to nie tylko mięso. Na ruszt możemy spokojnie wrzucić warzywa a nawet i owoce. Grillować można prawie każde warzywo ale najlepiej smakują bakłażany, papryka czy szparagi. Pokrojone w słupki połóżmy na tacka skropmy odrobiną oliwy z ziołami i gotowe. Co do grillowanych owoców też jest duża dowolność. Zachęcamy do próbowania nowości. Taką przekąskę na pewno chętnie zjedzą najmłodsi uczestnicy grilla. Warzywa z grilla czy sałatki są bardzo ważnym składnikiem grilla, ponieważ po pierwsze są zdrowe i mają bardzo dużo witamin a po drugie dzięki nim unikniemy przejedzenia. Warzywa są lekkostrawne więc nie odchorujemy tej uczty. Zapomnijmy tym razem o chlebie i zastąpmy go świeżą sałatką, dzięki temu nasz grill będzie smaczny i dietetyczny.
Dobry sos nie zaszkodzi
Upieczony kawałek mięsa najlepiej smakuje z domowej roboty sosem. Odrzucamy majonezy, ketchupy i inne gotowce. Bazą dobrego sosu do mięsa powinien być jogurt naturalny lub musztarda. Do takiej bazy wystarczy do dodać przypraw i sos będzie gotowy. Jednym z bardziej popularnych sosów są tzatzyki z jogurtu greckiego, startego ogórka i ząbków czosnku. Dla tych, którzy lubią ketchup proponujemy sos na bazie pomidorów w połączeniu z aromatycznym rozmarynem.
Tak jak widać żeby zjeść dobry posiłek z grilla nie musimy rezygnować z diety i narażać naszego zdrowia. Wystarczy trochę poszukać, poczytać i być otwartym na nowe smaki i propozycje. My bardzo polecamy posiłki na świeżym powietrzu w towarzystwie znajomych i rodziny bo to służy nie tylko naszemu zdrowiu ale także wpływa pozytywnie na nasze nastawienie i pozwala odpocząć. Poza tym po całej zimie spędzonej w kuchni warto wyjść z naszymi daniami w plener.