top of page

Majówka 2015

Zdrowe grillowanie

Pięć zasad o których powinniśmy pamiętać podczas grillowania.

 

Piękna pogoda, coraz dłuższe dni i cieplejsze wieczory sprzyjają grillowaniu i zachęcają do konsumpcji na świeżym powietrzu. Grillowanie jest przyjemną formą dzielenia wolnego czasu z rodziną i przyjaciółmi oraz jednym ze zdrowszych sposobów przygotowywania posiłków. Stosując się do tych kilku zasad na pewno miło spędzisz czas przy smacznych i zdrowych potrawach.

 

 

 

I. Przed grillowaniem zamarynuj mięso. Do dań z grilla najlepsze będą zioła prowansalskie, mielona papryka, pieprz ziołowy

i curry. Marynata sprawi, że mięso będzie kruche, a zarazem soczyste i aromatyczne.

 

II. Odpowiednio wybrane mięso to podstawa. Najczęściej na ruszcie pojawia się kiełbasa lub karczek. Zdrowiej będzie jeżeli zamienimy je na pierś z kurczaka, indyka bądź inne chude mięso. Zamiast tradycyjnej kiełbasy możemy wybrać chudszą drobiową, która ma o połowę mniej kalorii. Bardzo dobrze smakuję również ryba z grilla doprawiona ziołami i sokiem z cytryny. Żeby odpowiednio dobrze ją upiec należy zawinąć ją w folię. Ryby zawierają kwasy tłuszczowe, które wpływają pozytywnie na nasze zdrowie i skórę.

 

III. Warzywa z grilla- papryka bakłażan pieczarki, cukinie... to tylko niektóre warzywa, które nadają się do grillowania. Warto popróbować z różnymi warzywami i wybrać te które najbardziej nam będą smakować. Jest co najmniej kilka sposobów na przyrządzenie warzyw na ruszcie. Możemy je grillować w całości na tackach albo po prostu dodać do mięsa, dzięki temu mięso nasiąknie smakiem naszych warzyw. Dla tych którzy nie koniecznie przepadają za mięsem dobrym rozwiązaniem są szaszłyki

z warzyw. Warzywa mają mało kalorii więc będą świetnym dodatkiem do ryb i mięsa. Dodatkową zaleta warzyw jest fakt, że są prawdziwą bombą witaminową. Jeżeli lubimy wyraziste smaki, możemy doprawić nasze warzywa przyprawami i polać oliwą

z oliwek, która pomoże wchłonąć witaminy w nich zawarte.

 

IV. Sosy odstaw na bok. Ludziom, którzy nie wyobrażają sobie grillowania bez sosów radzimy, żeby spróbowali zrobić je sami. Zajmie to trochę więcej czasu ale na pewno się opłaca. Po pierwsze sosy na bazie jogurtu naturalnego musztardy i przypraw są niskokaloryczne. Po drugie kiedy przyrządzamy sos sami możemy zdecydować ile przypraw dodamy i efekt końcowy zależy wyłącznie od nas samych. Po trzecie możemy odkrywać nowe smaki poprzez modyfikacje naszego sosu.

 

V. Technika to podstawa. Trzeba wiedzieć jak piec, by minimalizować występowanie czynników, które mogą mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Używajmy tylko węgla drzewnego albo drewna z drzew liściastych. Zabronione jest palenie drewna z drzew iglastych, bo wydziela związki rakotwórcze.

Mięso kładziemy na ruszt tylko wtedy gdy mamy żar, a nie żywy ogień.

Mięso przed włożenie na ruszt należy wyjąć z lodówki, żeby osiągnęło temperaturę otoczenia. Wtedy na pewno szybciej się upiecze i na pewno środek nie zostanie surowy.

Musimy pamiętać również, że grubość mięsa wpływa na to ile powinniśmy je piec. Czasami mięso z zewnątrz wydaje się gotowe ale trzeba pamiętać, że do wnętrza temperatura dostaje się zdecydowanie wolniej.

                                           

                                                                                                                Wojciech Jakubek

 

bottom of page