top of page

PIKNIK ZDROWIA 2016 -  relacja

         W sobotę, 25 czerwca br. na terenie Doliny Trzech Stawów w Katowicach odbył się kolejny już Piknik Zdrowia, którego organizatorem byli Fundacja ZDROWIE i OPIEKA oraz Hurtownia Farmaceutyczna Salus International. Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli Śląski Uniwersytet Medyczny i Krajowa Izba Diagnostów Laboratoryjnych.
Już od piątku na terenie Doliny Trzech Stawów, tuż za siedzibą Salus International, budowano kolorowe mini miasto, które od godziny 16.15 w sobotę stało się tętniącym życiem terenem Pikniku Zdrowia. Scena główna, Miasteczko Zdrowia, Miasteczko Zabaw, po prostu moc atrakcji i dobrej, zdrowej zabawy.
        Tegoroczny PIKNIK ZDROWIA miał tytuł: „Na Czeską Nutę” i rozpoczął się dość nietypowo, bo na teren imprezy wmaszerował Aleksander Żurek, prezes Salus International wraz z orkiestrą DYNYBYLYBAND z Czech. Powitany przez Dorotę Świętek, prezesa Fundacji ZDROWIE
i OPIEKA, wspólnie ogłosili oficjalne otwarcie PIKNIKU ZDROWIA 2016.
Orkiestra Dęta z czeskiego Jesenika jako pierwsza umiliła czas uczestnikom, a potem scenę przejęły dzieci z Przedszkola Bim Bom w Rybniku. Po występie dzieci, które wzbudziły gromki aplauz publiczności, Anna Maksym – konferansjerka, przeprowadziła konkursy i zabawy skierowane do najmłodszych uczestników Pikniku.
Czas pomiędzy konkursami szczelnie wypełnił rewelacyjny występ zespołu PARTY BROTHERS. Jednak nie zabrakło rozmów o zdrowiu. W wyjątkowy i nietuzinkowy sposób zachęcił do zdrowego życia uczestników Pikniku znany publicysta Leszek Mazan w wywiadzie z dr farm. Pawłem Olczykiem.
Uczestnikom Pikniku czas umilał zespół w składzie: Mirek Rupała, Jacek Przydryga, Wojtek Wieczorek i Sebastian Nyc, zauroczył publiczność przebojami z ostatnich dziesięciu pikników. Około godziny 20.00 mogliśmy posłuchać występu zespołu hiphopowego POKAHONTAZ, a potem ponownie występował PARTY BROTHERS.
Finałowym momentem tegorocznego Pikniku był pokaz sztucznych ogni. Pokaz fajerwerków z podkładem muzycznym nie zawiódł nikogo. Trwał ponad 5 minut i zachwycił wszystkich uczestników.
Na zakończenie wieczoru nasi uczestnicy mieli okazje do relaksu i tańca przy muzyce tanecznej, którą serwował profesjonalny DJ.
Wyjątkowo także prezentowało się np. stoisko Restauracji Stare i Nowe, gdzie prezentowano potrawy kuchni tradycyjnej i śródziemnomorskiej oraz degustacja win mołdawskich i organicznych.
Uczestnicy mogli odwiedzić przedstawicieli Sponsora Strategicznego Salus International, Aptekarskiej Grupy Wsparcia „Pociąg do Zdrowia”.
Jednak najważniejszą częścią Pikniku Zdrowia było „Miasteczka Zdrowia”. Ta część imprezy cieszyła się największym powodzeniem. Do stoisk „Zdrowe serce i dieta”, „Zdrowe włosy i skóra”, „Osteoporoza” albo też „Cukrzyca” tworzyły się całkiem spore kolejki...
To chyba jedyna sytuacja kiedy można cieszyć się z kolejek, zwłaszcza takich, których celem jest profilaktyka zdrowia.
Na terenie Miasteczka Zdrowia znajdowało się kilkanaście stanowisk, gdzie diagności laboratoryjni badali naszych pacjentów:
Stanowisko:
FUNDACJA ZDROWIE I OPIEKA
To akcja, której celem jest uświadomienie dzieciom i rodzicom, że leki to nie cukierki i należy je zażywać tylko w wyjątkowym wypadku, a apteka nie jest sklepem, ale miejscem gdzie można zasięgnąć informacji, a także i porady zdrowotnej.
Stanowisko:

WADY POSTAWY • DIETEYKA FUNKCJONALNA
Badanie wad postawy, badanie stóp na podoskopie oraz konsultacja w kwestii doboru obuwia i wkładek ortopedycznych. Określanie wieku metabolicznego.
Stanowisko: BADANIE SŁUCHU
Pacjenci mogli zostać przebadani audiometrem i dowiedzieć się jaki mają próg słyszenia.
Stanowisko:
ZDROWE SERCE i DIETA
Badania mające na celu ilościową ocenę osoczowego stężenia cholesterolu i triacylogliceroli oraz będą dokonywać pomiaru ciśnienia krwi. Dieta: obliczanie BMI, ważenie i mierzenie, ogólne porady dietetyczne.
Stanowisko:
CUKRZYCA
Na tym stanowisku każdy pacjent mógł sprawdzić stężenie glukozy w swoim organizmie, urządzeniem Accu-Chek firmy Roche Diabetes Care Polska.
Stanowisko:
PROFILAKTYKA OGÓLNA
Badania wykrywanie patogenu Helicobacter pylori – powodującego u części osób zaburzenia żołądkowe oraz proste badanie krwi pozwalające zmierzyć stężenie PSA, ułatwiające wykrycie wczesnego raka prostaty.
Stanowisko:
ZDROWA SKÓRA I WŁOSY
To stanowisko, jedno z najbardziej obleganych. Dzięki firmie Bioxsine można było sprawdzić strukturę włosa oraz określić jego stan.

 

           Uczestnikom PIKNIKU ZDROWIA towarzyszył dobry humor i słoneczny dzień, a to była prawdziwa recepta na dobrze spędzoną sobotę. W tak wyśmienitym nastroju będziemy wspominać Piknik Zdrowia 2016. Dzień rozrywki, relaksu oraz kilku badań w celu dbałości o własne zdrowie, to strzał w dziesiątkę naszej Fundacji. Mamy nadzieję, że wszystkim naszym uczestnikom Piknik podobał się tak, jak nam i że za rok też spędzimy go razem!

FOTOGALERIA

UWAGA!

bottom of page